V úterý ministři vnitra EU schválili povinné kvóty na uprchlíky. Myslíte si, že tento přístup ve spojení s dalšími návrhy, které schválili poté ve středu předsedové vlád, bude fungujícím řešením běženecké krize?
Jak již bylo mnohokrát řečeno, kvóty samotné žádným řešením nejsou a fungovat prostě nebudou. Opatření založené na povinnosti někoho setrvat na místě, kde nechce být, je naivní a nereálné. Kvóty jsou jen zbytečným plýtváním energie, času a peněz. Působí to, jako by si velké státy chtěly dokázat svou politickou a mocenskou převahu uvnitř EU. A silový způsob prosazení tohoto rozhodnutí Evropu destabilizuje.
Navíc se nyní ukazuje, že výtky na adresu České republiky a dalších zemí V4, že nejsme dostatečně „solidární“, nálepkování našich občanů jako xenofobů a rasistů ze strany některých členských států bylo jedno velké pokrytectví. Vidíme, že například Francie jako velký zastánce povinných kvót vzápětí po jejich přijetí avizuje, že přijme maximálně 30 tisíc lidí nehledě na kvóty, které jí stanovují až pětkrát větší počet. Nezaznamenala jsem ani výraznější debatu nad „imigračními kotrmelci“ paní Merkelové, která do jisté míry uprchlickou krizi jen prohloubila a znesnadnila její včasné řešení. Její pozvánka pro uprchlíkydo Německa, z níž vzápětí slevila a uzavřela hranice, ublížila nejvíce ostatním členským státům jihu Evropy. To je prostě fraška! Jsem zvědavá, jaké další kotrmelce velké státy EU ještě udělají.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo