Jeho protagonisté budou 16. listopadu v Pardubicích hovořit s dospělými i dětmi o rizicích pohybu na internetu i ochraně proti nim.
„Nebezpečné jevy na internetu jsou tématem nadmíru aktuálním. Ve své praxi vidíme, že dnes si cestu k internetu najde každé dítě, i z velmi sociálně slabých rodin. Přitom jejich znalosti tohoto prostředí je velmi slabé, děti jsou navíc hodně důvěřivé. Jsou na facebooku, navazují přátelství s lidmi, o nichž toho příliš nevědí, svěřují tam o sobě hodně citlivé informace a podobně. Vidíme, že si často navzájem ubližují, ponižují se a rodiče, pokud o tom vůbec vědí, jsou bezradní," řekla manažerka prevence kriminality pardubického magistrátu Petra Stoeva.
Přednáška, jejímž tématem bude kyberšikana, sexting, stalking, problematika osobních údajů na facebook, Skype, ICQ a podobně je určena rodičům i dětem. Doplní ji příběhy z praxe, videa a návody, jak zabezpečit virtuální prostředí, v němž se děti pohybují. Ty jsou natolik zdatné, že používají internet již od předškolního věku, nejsou však schopné vyhodnotit rizika a nebezpečí. Bezradné jsou i v situaci, kdy jim na internetu ublíží spolužák a podobně. „Potenciální obětí je každé dítě. Podle průzkumů je Česká republika jednou ze čtyř evropských zemí s nejrizikovějším chováním na internetu a to je poměrně alarmující," vysvětlila Stoeva důvod, proč magistrát využil možnosti zprostředkovat veřejnosti setkání s odborníky.
Cílem projektu E-bezpečí jsou informovaní a zodpovědní rodiče, kteří s dětmi komunikují a pomáhají jim se orientovat v kyberprostoru, učitelé se znalostmi počítačové bezpečnosti, přenášející její zásady do školní praxe a na své žáky a děti, které jsou schopny kriticky posoudit riziko spojené s internetovou komunikací a nebojí se vyhledat pomoc rodičů, učitele či specializovaných institucí jako je například Linka bezpečí či Policie ČR.
„Už jsme zorganizovali dvě přednášky pro pedagogy, nyní navazujeme akcí pro rodiče a děti. Koná se 16. listopadu ve společenském sále radnice na Pernštýnském náměstí. Financujeme ji z Programu prevence kriminality města, pro veřejnost je tedy bezplatná. Kvůli kapacitě sálu je však nutné se přihlásit předem nejpozději do 14. listopadu na mailové adrese petra.stoeva@mmp.cz, nebo telefonu 466 859 687. K dispozici jsou dva termíny - od 15:00 nebo od 17:00," doplnila Stoeva.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Mesto-pardubice.cz