Přes všechny černé scénáře a časté negativní titulky v médiích je ze statistických dat zřejmé, že rok 2014 byl dalším obdobím mírného ekonomického růstu. Česká ekonomika překonala recesi a již několik let vykazuje oživení. Na loňském 2% růstu HDP se vedle průmyslu a služeb podílela také rostoucí spotřeba domácností. Ta podle údajů ČSÚ vzrostla v roce 2014 přes 1,5 %. A protože klesá počet a objem spotřebitelských půjček, je jasné, že domácnosti financují spotřebu z provozních peněz.
Českým domácnostem meziročně stouplo zadlužení v bankách o necelých 47 miliard a jejich dluhy tak celkem dosahovaly 1,23 bilionu korun. Ovšem jen na bydlení si vypůjčily 47,7 miliardy, takže spotřební a jiné půjčky klesaly. Za stejné období obyvatelé uložili u bank téměř 111 miliard a celkově mají na vkladech 1,92 bilionu korun.
Nesplácených půjček ubylo
Objem nesplácených bankovních úvěrů registrovaných ČNB poklesl v roce 2014 o více jak 1 miliardu na 58 miliard. "Tento trend ukazují i naše statistiky. Výše nesplácených dluhů za loňský rok poklesla oproti roku 2013 o 7 %, při 4% snížení počtu dlužníků,“ potvrzuje obecné statistické údaje Jakub Zakrzecki, provozní ředitel M.B.A. Finance. "Nárůst počtu neplatičů jsme zaznamenali jen v Moravskoslezském kraji o 19 a v Praze o 8 %. V případě Ostravska je to dáno špatnou ekonomickou situací. Naopak v Praze právě nejvyšší životní standard v republice způsobuje i vyšší počet dlužníků, kteří špatně odhadli své schopnosti splácet,“ vysvětluje zdánlivý paradox v hlavním městě Jakub Zakrzecki.
Obnovení důvěry obyvatel v ekonomický růst povede i nadále k většímu utrácení. Spotřebitelé jsou však daleko disciplinovanější, než byli před rokem 2008, a nákupy budou financovat z půjček jen v odůvodněných případech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová