TTIP je prý něco jako reforma. Poněvadž pokles produktivity Evropy trvá již 30 let, potřebujeme hodit záchranné lano v podobě konkurence. A k tomu má pomoci právě TTIP. I když – jak říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý – samozřejmě musí takové lano být hozeno za dobře definovaných podmínek. S jeho tvrzením však nesouhlasí – jak se dalo čekat – zástupci opačného názorového spektra.
„Tvrdit, že produktivita práce v Evropě již 30 let klesá, je zcela absurdní a nepravdivé. Ze statistik OECD je naopak zřejmé, že produktivita práce se v Evropě za tři poslední desetiletí zásadně zvýšila, v průměru přibližně o 2 % ročně,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz Pavel Buršík, analytik kampaně Špatný vTTIP (tedy kampaně namířené právě proti této smlouvě, pozn. red.).
Pozor, abychom nepodporovali obchod pro obchod samotný
Ovšem, jak uznávají oponenti smlouvy, v jednom má přece jen prý Vladimír Dlouhý pravdu. Tedy v tom, že TTIP je skutečně jistým druhem reformy.
„TTIP patří mezi novou generaci úmluv o volném obchodu, v nichž nejde o cla, ale o odstraňování netarifních bariér obchodu, tedy norem, standardů a pravidel. Podmínky, které bychom si měli podle pana Dlouhého jasně naformulovat. V jeho podání vyznívají jako přístup pojďme podporovat ‚obchod pro obchod samotný‘, bez ohledu na ztrátu pracovních míst a oslabení a blokování standardů ochrany veřejného zájmu. V této souvislosti si dovolíme připomenout obdiv pana Dlouhého k čínskému kapitalismu, jež ilustruje jeho pohled na hospodářství a společnost. Uvedl, pokud ho budeme citovat: ‚Čína má svoje obrovské problémy, ale má také obrovskou základní dynamiku: makají, až se z nich kouří, pracují 12, 14, 16 hodin denně, nejsou tolik svázáni regulací. Kapitalismus je tam dravější‘. Vladimír Dlouhý by měl vysvětlit, kam vlastně chce českou a evropskou společnost směřovat. Zdá se, že na západ to není,“ konstatovala ve své reakci i mluvčí kampaně Špatný vTTIP Petra Němcová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová