Ekonom Miroslav Ševčík: Číňané by si jednou mohli koupit celou ekonomiku USA. Kráčí k postavení supervelmoci

04.04.2016 7:32 | Zprávy

ROZHOVOR Návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice vnímá děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík jako významný krok k rozšíření obchodní spolupráce. Na silné a rostoucí pozici Škoda Auto v Číně dokládá, jak to pomáhá i velkému množství malých a středních podniků – subdodavatelů v České republice. Ekonom také tvrdí, že v dnešní zbyrokratizované a přeregulované Evropské unii jsou některé oblasti více socializované a kolektivistické, než je tomu v Číně.

Ekonom Miroslav Ševčík: Číňané by si jednou mohli koupit celou ekonomiku USA. Kráčí k postavení supervelmoci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Ševčík

Jaký význam čistě z ekonomického hlediska přikládáte návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který si vzal s sebou do České republiky třicet nejúspěšnějších představitelů čínské podnikatelské sféry?

Myslím si, že je to významný krok k rozšíření obchodní spolupráce. Může nám to pomoci i v rozšíření hospodářských vztahů s jinými zeměmi Asie. Trh s miliardou a téměř čtyřmi sty miliony spotřebiteli je bezesporu zajímavý.

Lze hodnotit jako perspektivní orientaci a krok správným směrem to, že Česká exportní banka a Čínská rozvojová banka podepsaly dohodu, která má pomoci minimálně zdvojnásobit český vývoz do Číny v horizontu několika let?

Prohloubení spolupráce s Čínou je v každém případě pozitivním krokem.

Podle prezidenta Miloše Zemana dosáhnou čínské investice v Česku jen v letošním roce 95 miliard korun. Dosud se ale na všech zahraničních investicích v tuzemsku podílely jen 0,36 procenta. Můžeme od čínských investic čekat, že tu investoři vytvoří pracovní místa a budou tu platit daně?

Až čas ukáže, jestli čínští investoři zareagují opravdu tak rychle a bude dosaženo předpokládaných 95 miliard investic již v roce 2016. Jestli vytvoří nějaká pracovní místa, bude záležet také na tom, do jakých odvětví budou investovat. Vzhledem k tomu, že Česká republika má v současné době jednu z nejnižších nezaměstnaností v Evropě, byly by investice potřebné především v odvětvích s vysokou přidanou hodnotou. O tom, zda v České republice budou platit daně, budou rozhodovat především formy investic a zda tyto firmy budou mít i sídlo v České republice.

Podle průzkumu Asociace malých a středních podniků pětina malých a středních firem spatřuje v čínských investicích určitou hrozbu, stejný počet projevuje o čínský kapitál zájem a téměř 60 procent českých podnikatelů vnímá příliv čínského kapitálu neutrálně. Je namístě obezřetnost vůči čínským investicím a v čem vidíte jejich nebezpečí?

Čínské investice samozřejmě mohou přinést vyšší konkurenci. Na jedné straně tak mohou být ohroženi stávající producenti, na straně druhé by z této zvyšující se konkurence měli profitovat spotřebitelé.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Nemáte jako já pocit, že tato vláda se nás snaží šmírovat úplně všude?

Vy kritizujete, že chce hlídat údaje o ubytovaných (v hotelech, penzionech...), ale co říkáte na to, že se snaží protlačit i to, aby nás mohla šmírovat na webu? Cožpak nestačí, že se nás snaží umlčet pomocí Foltýna a toho jeho nesmyslného úřadu? Proti tomu taky nějak bojujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…