Ekonom Zahradník z Bruselu: Evropa to dala Řekům „vyžrat“, a to je dobře. Je to pro ně šok, mysleli si, jak nám to nandali. Tsipras dělal chyby. I to, že nenosil kravatu

14.07.2015 10:22 | Zprávy

ROZHOVOR Šoková terapie v zemích střední a východní Evropy na počátku devadesátých let je podle uznávaného ekonoma Petra Zahradníka proti tomu, co teď Řeky čeká, procházka růžovým sadem. „To jsou nejtvrdší možná transformační opatření, která oni sami nemají vůbec v ruce, a když sklouznou o milimetr vedle, tak jim to věřitelé dají velmi silně najevo tím, že jim uzavřou penězovod. Silová páka Evropské unie tak dlouho čekala, ale když jí došla trpělivost, ukázala, čeho je schopna. Říká se, že Evropa je impotentní v rozhodování, ale tady se ukazuje, že je schopna přijmout tak tvrdé rozhodnutí, až to člověka dokáže překvapit,“ řekl ParlamentnímListům.cz ekonomický analytik Petr Zahradník, který se specializuje na problematiku Evropské unie.

Ekonom Zahradník z Bruselu: Evropa to dala Řekům „vyžrat“, a to je dobře. Je to pro ně šok, mysleli si, jak nám to nandali. Tsipras dělal chyby. I to, že nenosil kravatu
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Považujete za dobrou zprávu, že k dohodě mezi Řeckem a Evropskou unií nakonec přece jen došlo? I když není jasné, jak to dopadne, jestli dohodu odsouhlasí Řecko i další státy?

No právě. Pro mne osobně je to určitě pozitivní zpráva, jen si říkám, že se k ní mohlo dojít za méně vzrušujících a dramatických okolností. Myslím si, že Evropa v podstatě Řecku vrátila to, jakým způsobem se k reformám chovalo v předchozím období. Evropa už ztratila trpělivost v souvislosti s referendem, které bylo vzhledem k dosažení dohody velice zbytečné a spíš provokující, a teď to dává Řecku „vyžrat“. Na druhou stranu se podle mého názoru ukázalo, kdo v Evropě v současné době vládne. Když se podíváme na výsledné aktéry, je tam francouzský prezident, německá kancléřka, předseda Evropské rady a ten obětní beránek – v daném případě řecký premiér, který by tam jinak nebyl, kdyby nešlo o Řecko. Předseda Evropské komise je účasten, ale jeho slovo není zřejmě kdoví jaké, není tam téměř nikdo z Evropského parlamentu. Mám pocit, že je to ukázka toho, že vládnou silné národní státy. A vládne i země, která je populačně jen o něco málo větší než my, mám tím na mysli Nizozemsko, a koneckonců Finsko, které je menší než my. Role rady a představitelů národních států je naprosto klíčová a vůči nim jak komise, tak parlament prostě nemají sílu. Je dobré, když si tohle člověk uvědomí. To je docela dobrý závěr toho maratónu.


Nebylo v tomto konkrétním případě prospěšné, že klíčovou roli sehrály velké státy? Názory na pomoc Řecku byly velmi odlišné, od vstřícného postoje až po zastánce tvrdých opatření – Německa. Takže by to mohlo dopadnout jako v minulosti, že by se daly Řecku peníze, aniž by udělalo nějaké zásadnější reformy, čímž by se problém zase jen oddálil. Neprospělo tedy celé situaci, že Německo prosadilo až nečekaně tvrdé podmínky?

Určitě. Souhlasím s tím. Když si vezmeme, že ještě o víkendu samo Německo navrhovalo, aby se Řecko podmíněně z eurozóny vytratilo, což by mohlo znamenat vytracení jednou provždy, pak ten německý postoj byl na druhou stranu trochu korigovaný sice tvrdým, ale stále k dohodě směřujícím postojem zemí jako je Nizozemsko a Finsko. Myslím, že i Slovensko v tom sehrálo velice důležitou roli. Je vidět, jak důležité je v těchto situacích být v eurozóně. Z této komunikace bylo devět členských zemí postaveno mimo hru, protože neplatí eurem, Polsko tam bylo díky tomu, že má prezidenta Evropské rady, ale zastoupení České republiky a jiných zemí stojících mimo eurozónu bylo nulové. Dnes bude ministrům financí v rámci Ecofinu předložena hotová věc, možnost se na tom nějakým způsobem podílet Česká republika nemá. I z tohoto důvodu si proto myslím, že není úplně od věci přehodnotit přístup z naší strany k eurozóně, byť se nachází v takovém stavu, v jakém se nachází. Protože to svědčí o tom, že aspoň prozatím, budeme-li stranou eurozóny, budeme stranou i klíčových rozhodnutí, které se v eurozóně dělají.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Z čeho by ANO pokrylo státní výdaje

Kritizujete tuto vládu, že chce jít cestou škrtů, já teda o škrtech nic nevím, ale co vím, že všude i v peněženkách lidí chybí peníze. Co s tím hodláte jako potencionální příští vláda dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…