Česká veřejnost rozlišuje mezi průjezdem a pobytem
Podle bývalého politika a exministra financí ODS Vlastimila Tlustého se názor české společnosti nezměnil. „Myslím, že v myslích české veřejnosti je naprosto zásadní rozdíl mezi návštěvou a mezi pobytem. Jakákoli návštěva, například průjezd je vítán, jakýkoli pobyt, zejména ty dočasné, jsou zásadně odmítány, protože je to spojeno s traumatem událostí srpna 1968,“ vysvětlil Tlustý. Podle něj si odpůrci NATO spletli právě tuhle citlivost české veřejnosti, která by podle něj odmítla jakýkoli pobyt, jakoukoli základnu, ale průjezd, byť několikadenní se zastávkami, jí nevadí.
K trvalému nebo „dočasnému“ pobytu má česká veřejnost odpor
Exministr připomíná, jak velmi záporný byl názor české veřejnosti k tzv. radaru, který byl spíš technickým zařízením než pobytem vojáků. „Ale už to byla trvalá věc, a jakmile je to trvalá věc, nebo jak se tehdy říkalo dočasná, naprostá většina českého národa k tomu má odpor,“ řekl ParlamentnímListům.cz. S tím, že návštěva nebo průjezd je naopak vítán, má vlastní zkušenost: „Když jsem v roce 2006 založil volební kampaň ve středních Čechách na koloně historických amerických nákladních válečných automobilů, vzpomínám si, že tehdy proti tomu byli i v ODS odpůrci. Říkali, že je to staromódní a militantní, ale pak to mělo obrovský úspěch. A právě proto, že lidi projíždějící kolonu považují za atrakci a mají k ní pozitivní vztah. Tenkrát nám také mávali z chodníků, chodili na náměstí na guláš, měli jsme tehdy dvě zásadní věci – daňové kolečko a kolonu amerických automobilů, obojí mělo velký úspěch,“ vzpomíná bývalý politik na úspěšné volby, které ho znovu vynesly do Poslanecké sněmovny a nakrátko i do ministerského křesla.
Při volbách si na konvoj nikdo nevzpomene
Exministr financí nevěří, že by tato událost, i kdyby si v souvislosti s ní lidé více uvědomili význam našeho spojenectví v NATO pro bezpečnost České republiky, ovlivnila volby ve prospěch pravice. Protože právě pravicové strany nejvíce podporují euroatlantickou orientaci České republiky, naši účast v NATO, na rozdíl od levice, která šilhá spíš na východ. A nejde jen o komunisty, ale i o část sociální demokracie. Hnutí ANO se také nijak zásadně neprojevilo, jen ministr obrany Martin Stropnický zdůrazňoval naše závazky v rámci NATO, ale šéf hnutí ANO, vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš se k průjezdu konvoje nijak nevyjadřoval. „Nemyslím si, že by to mělo ve volbách nějaký vliv. Takováto událost je jen emotivním vzrušení, při volbách si na to už nikdo nevzpomene,“ soudí Vlastimil Tlustý, že krátká návštěva amerických jednotek nikomu nepomůže. Zvlášť když nejbližší řádné volby do krajů čekají Česko až na podzim roku 2016.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová