Jen oblbování a divadlo. Tady hrozí další krize hospodářství, říká rázně ekonomka v tento opravdu horký den

30.06.2015 17:46 | Zprávy

Německá kancléřka Angela Merkelová a další evropští politici mohou odstartovat evropskou finanční krizi, varuje ekonomka Markéta Šichtařová. „Pokud budou situaci kolem případného bankrotu Řecka démonizovat a provázet hysterickými výroky, že to je prohra pro všechny strany a že případný krach eura by byl krachem eurozóny, může to vést k hysterické reakci nejen veřejnosti, ale i finančních trhů,“ vysvětlila ParlamentnímListům.cz známá ekonomka, ředitelka společnosti Next Finance, která už několik let říká, že bankrot Řecka je to nejlepší, k čemu vzhledem k jeho zadluženosti může dojít.

Jen oblbování a divadlo. Tady hrozí další krize hospodářství, říká rázně ekonomka v tento opravdu horký den
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Politici by podle Markéty Šichtařové měli vystupovat opačně. „Vždycky jsem říkala, že při událostech, které budou obklopovat Řecko, ať to bude „jen“ bankrot nebo i měnová odluka, bude strašně záležet na tom, jak to bude podáno veřejnosti a finančním trhům. Kdyby politici kolem toho vytvořili auru, že se to konečně vyřešilo, a je to dobře pro všechny, finanční trhy by to ustály, nemusela by se šířit panika, dokonce by z toho euro mohlo profitovat,“ konstatovala pro ParlamentníListy.cz. Bohužel si politici asi neuvědomují, že nedohodu s Řeckem zbytečně démonizují, protože by to podle ní bylo opravdu pro všechny pozitivní.

Další prodlužování agónie by bylo špatné pro všechny

Šichtařová připomíná, že už od roku 2011 upozorňovala, že Řecko zbankrotuje. „Říkali jsme, že čím dřív to bude, tím lépe. Další čtyři roky trvala agónie, která byla špatná pro Řecko i Evropu,“ uvedla. Pro Řecko tím, že když se mu stále půjčovalo, ještě víc se nafoukly jeho dluhy, že ještě víc musí splatit buď vnitřní inflací nebo technicky. A pro Evropu bylo špatné, že zadlužené zemi pořád půjčovala, protože přece nemůže zkrachovat. „Ale proč by nemohlo?“ ptá se ekonomka. „Samozřejmě může. Výsledkem je, že Evropská centrální banka nasypala do Řecka obrovské množství eur, které nejsou ničím kryté. A v okamžiku řeckého bankrotu, dnešní půlnocí, se stává nesplatitelným dluhem celé Evropské unie,“ upozornila ekonomka na fakt, že Evropská unie vydala peníze, které se jí nevrátí.

Referendum - divadlo pro řecké voliče

Vláda Řecka s referendem, jestli přistoupit na podmínky věřitelů nebo ne, už podle Šichtařové hraje jen divadlo pro domácí voliče. „Ale mne zaráží na vyjádřeních z lidu zvláštní logika: to je hrozné, co nám Evropa dělá, musím v referendu volit ne, aby byl konec úsporným opatřením a aby nám Evropa konečně ty peníze dala,“ podivuje se nad reakcí prostých Řeků ekonomka. Podle ní je vidět, že byli běžní Řekové zneužiti politiky, že té situaci nerozumí, když si myslí, že dluhy, které vláda nasekala, nebudou muset být splaceny, když v referendu řeknou ne. „Buď budou splaceny oficiální cestou, jak Evropa chtěla, nebo neoficiální cestou, tedy tím, že Řecko zbankrotuje, dluhy budou odepsány, ale splatí se to skrz poměrně prudkou recesi. Ale tato logika Řekům uniká,“ říká Markéta Šichtařová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Petr Letocha byl položen dotaz

Přebujelý sociální systém

Dobrý den. Mám tento dotaz : Jak vysoký musí být vysoký důchod, aby mohl být ořezán? Myslel jste pouze důchody bývalých poslanců soudců apod. nebo běžných občanů? Děkuji za odpověď. Důchodce

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…