Ekonomka odhaduje, že situace v Řecku je zásadní, podle toho, že se nedávno diskutovalo, zda Řecko zaplatí jednu splátku půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu. Zaplatilo ji, ale šlo o víceméně směšnou částku. A když se kolem takto směšné částky dělaly takové manévry, jestli na ni Řekové budou či nebudou mít, svědčí to podle Šichtařové opravdu o tom, že už i malé částky jsou pro Řecko problém. „Samozřejmě, že jsou schopni fungovat ještě chvíli potom, co peníze dojdou. Mohou odložit mzdy zaměstnancům, počkat, až přijdou další daňové příjmy, o několik dnů budou zdržovat platby, ale rozdíl bude větší a větší. Pak některé věci zmrazí, budou schopni narychlo prodat pár nějakých majetkových účastí státu, ale pak to jednoho dne narazí, což je otázka třeba deseti dnů, než se to bude sypat,“ vysvětlila, že kdyby státu došly hypoteticky peníze dvacátého dubna, ještě čtrnáct dnů může fungovat, aniž by o tom obyvatelstvo vědělo. Stát bude situaci schopen chvíli maskovat, aniž by se informace, že je na dně, veřejně rozšířila. „Kdyby se ale tato informace veřejně rozšířila, bude to průšvih, protože Řekové půjdou vybrat své banky. A řecké banky jsou snad v ještě horším stavu než řecký stát, takže by tam peníze také velmi rychle došly,“ popisuje Markéta Šichtařová, že by to byla otázka několika hodin, nanejvýš dnů.
Ekonomicky nedává smysl Řekům dát další peníze
Kdyby rozhodovali ekonomové, Evropa by peníze Řecku neposkytla, protože podle Šichtařové nedává vůbec smysl Řekům znovu půjčit. „To není půjčka, to je v tuto chvíli vlastně dar. A ten bude zase projedený jako všechny předchozí. Řekové dělají pořád všechno stejným způsobem, chtějí dotovat potraviny a další věci, a takhle to nemůže fungovat,“ kritizuje chování Řeků. A to se nedávno dokonce objevily informace, že řečtí levicoví politici chtějí dokonce dávat zadarmo potraviny a elektřinu nejchudším. Ekonomka ovšem upozorňuje, že hranice chudoby se v každé zemi stanoví k průměrné mzdě. „A ta je v Řecku dost vysoká. Kdyby si jako ti, kteří jsou v Řecku označováni za chudé, žili lidé na Slovensku nebo v Česku, měli by se docela dobře,“ konstatovala ředitelka Next finance. „Osobně si už několik let myslím, že Řecko směřuje k vystoupení z eurozóny. Otázka je, jestli to bude už teď, v průběhu několika měsíců, nebo se to uchlácholí, Evropa dá znovu dar a situace se bude opakovat příští rok. To nejsem schopna posoudit,“ přiznává Markéta Šichtařová.
O pomoci Řecku nebudou rozhodovat ekonomové, ale politici a diplomaté. „Proto je to otázka do loterie,“ přiznává ekonomka. Ale je přesvědčena, že odchod Řecka z eurozóny by byl vysvobozením pro Řecko i eurozónu. „Samozřejmě že by to s sebou mohlo strhnout některé jihoevropské banky, ale ony už dostaly dost času na to, aby se od Řecka odřízly natolik, že by to nemuslo působit dominově, takže by vystoupení Řecka mohlo proběhnout hypoteticky relativně hladce,“ míní Šichtařová. Připouští, že nejprve by to pro Řecko bylo mnohem horší, protože odchod by byl provázen velmi prudkým oslabením měny a velice prudkou recesí. „Ale je třeba říci, že čím později by k vystoupení došlo, tím by recese byla hlubší. Kdyby Řecko vystoupilo už před čtyřmi roky, prošlo by si sice recesí, ale dneska už by z ní bylo asi venku. Když se to stále odsouvá, radikalizuje se nálada ve veřejnosti,“ varuje před tím, co považuje za velice nebezpečné.
Šichtařová poukazuje na to, že Řecko má v Evropě enormně silnou armádu, navíc má za sebou neblahou zkušenost s občanskou válkou, proto radikalizaci nálad v Řecku pokládá za nebezpečnou. „A bohužel, čím víc se nějaká recese v Řecku oddaluje, tím víc hrozí radikalizace nálady. Já být řeckým politikem, tak se velice bojím vystoupení z eurozóny, protože bych věděla, že směřuji k nějaké velké recesi, a to není pro náladu veřejnosti dobré. Ale současně bych tlačila na to, aby – když už to má proběhnout – to proběhlo co nejdřív. Protože bych spoléhala na to, že ta špatná nálada nebude trvat tak dlouhou dobu,“ uvedla, že chápe obavy řeckých politiků, kteří se to proto snaží s Evropksou unií nějak skoulet. Jenže z pohledu Evropské unie je Řecko přítěží. „Podle mne není dobré ani pro jednu stranu, aby Řecko bylo součástí eurozóny,“ zopakovala ředitelka Next finance s přesvědčením. Faktem podle ní je, že by Evropské unii pomohl odchod Řecka i psychologicky, protože obyvatelé eurozóny by měli pocit, že nejsou tak Řeckem zatěžováni. Navíc peníze, které dává Řecku, by mohla eurozóna použít efektivněji.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová