Německo podle všeho připravuje zastropování cen plynu, které se bude týkat i průmyslových podniků. Na základě plánu tamní expertní komise by měly podniky do 70 % výše spotřeby platit pouhých 0,07 eura za kilowatthodinu. Nejpodstatnější je, že by se tento cenový strop měl týkat všech, tedy i velkých podniků. V České republice sice vláda ceny plynu zastropovala na 3 Kč bez dalších poplatků, ale pouze pro domácnosti a malé a střední firmy. Velkoodběratelé, kam patří především velké průmyslové a výrobní podniky, do české vládní pomoci nijak zahrnuty nejsou.
Co by to pro české průmyslníky znamenalo, kdyby Němci tento záměr zrealizovali? Jak zareaguje česká vláda? Hrozí našemu průmyslu ještě větší krize, než se očekávalo? To jsou otázky, které ParlamentníListy.cz položily expertům z oblasti energetiky, byznysu či zemědělství.
Uvažovaný německý plán na pomoc velkému průmyslu v energetické krizi by podle experta v oblasti energetiky Pavla Janečka měl být posledním budíčkem pro vládu Petra Fialy, aby situaci v naší zemi začala adekvátně a účinně řešit.
„Je potřeba se podívat, jak Evropa v řešení energetické krize postupuje a jak s jejím prohlubováním jednotlivé státy reagují každý zvlášť. Zcela jsme již opustili myšlenku, kterou jde Pyrenejský poloostrov, to znamená opustit cenu plynu při cenotvorbě elektrické energie. Úplně jsme to nechali být, že si to prostě oni takhle udělají a že my to dělat nebudeme. Nastupují další záležitosti se zastropováním prakticky úplně všeho, nejenom energií. Podívejte se na Francii, kde mají inflaci daleko nižší než my, pod pět procent,“ zdůrazňuje Janeček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka