Hned na začátku setkání Klubu 2019 v Trhovém Štěpánově se mluvilo o tom, co se děje kolem obilí z Ukrajiny. „Řada států se postavila proti tomu, že by se mělo pustit ukrajinské obilí do unie. Vystoupilo proti tomu i Slovensko, Maďarsko, posléze Polsko, Bulharsko i Rumunsko,“ uvedl Zdeněk Jandejsek s tím, že i Klub 2019 by měl vyzvat Agrární komoru, aby se postavila proti dovozu tohoto obilí do České republiky. To se také následně stalo a zástupci Klubu 2019 ve čtvrtek 21. 9. otevřeným dopisem, který vyšel i na ParlamentníchListech.cz, vyzvali prezidenta agrární komory, Jana Doležala, aby se k tomuto problému postavil.
Obilí máme dostatek. A cena? Náklady větší než výnosy. A co to říká premiér?!
„V letošním roce máme průměrnou úrodu, asi 7,1 milionu tun jenom obilí a k tomu přijde kukuřice. Té bude minimálně 700 až 800 tisíc tun, což je velmi zajímavý výnos. Celkově tedy bude úroda téměř 8 milionů tun. My spotřebujeme pro výživu obyvatelstva zhruba 1,2 až 1,4 milionu tun a pro výrobu krmiv asi 2,6 milionů tun. Takže z toho spotřebujeme přibližně 52 procent a máme tady tedy tolik obilí, že to bude velice složité vyvážet. Samozřejmě naše obilí je kvalitní, takže si myslím, že se povede něco vyvézt. Ale sklady jsou plné. Takže jestli máme pomoci těm, kteří to obilí vyprodukovali, tak bychom se k tomu měli postavit,“ vysvětlil Zdeněk Jandejsek a dodal, že potravinářské obilí se vyveze bez problému, ale problém bude hlavně s krmným obilím.
„Cena pšenice se pohybuje kolem 3 800 až 4 100 korun za tunu. To nepokrývá ani náklady. Ty jsou dnes kolem 4 200 – 4 300 korun. Takže to ekonomicky nedobře dopadne obrovským způsobem hlavně na ty, co nedělají živočišnou výrobu. Cena ječmene se pohybuje kolem 3 400 až 3 600 korun za tunu. Takže to je také pod výrobní náklady,“ vysvětlil dál Zdeněk Jandejsek a pokračoval. „Cena obilí se určitě bude snižovat. Ale všechny náklady rostou. Jestliže pan premiér řekne, že máme inflaci jenom 8,8 procent, takže musí být všechno nižší…. Jestli ví, co to je inflace, tak ví, že je to srovnání měsíce července k loňskému červenci. To znamená, že ceny vzrostly, ne poklesly. Takže nevím, z čeho má klesat cena produktu? Teď nám opět roste cena ropy, což vidíte sami na pumpách. A předpokládá se, že k dalšímu růstu dojde. To je další náklad. Že klesá energie, to je pravda, ale výkyvy tam určitě budou. My jsme nakoupili na burze, ale pro lidi, kteří nemají možnost toto sledovat, si myslím, že to dobré nebude. Takže realita je úplně jiná, než o čem se mluví,“ upozornil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora