Aby vláda mohla ČEZu darovat povolenky v hodnotě desítek miliard korun, musí společnost splnit podmínku, že stejnou částku investuje do projektů na snižování emisí. Podle ekologického právního servisu a Centra pro dopravu a energetiku však tento požadavek nesplňují mnohé projekty, na které vláda žádá povolenky zdarma.
„Prokazatelně to nesplňují projekty za 51,5 miliard korun," řekl Aktuálně.cz Jan Šrytr z Ekologického právního servisu. Tato suma představuje třetinu investic, na které chce vláda povolenky zdarma a zároveň o tuto částku přijde státní pokladna.
Tři roky je maximum
Investice na snížení emisí nesmí být starší než tři roky, za hranici se považuje datum 25. června 2009. „Smyslem programu s povolenkami je motivovat firmy k dalšímu snižování skleníkových emisí, ale těžko za to považovat něco, co se už začalo dělat před tímto datem, s čímž už společnosti dávno počítaly a připravovaly to,“ dodal Šrytr.
ČEZ považuje námitky nevládních organizacích za neodůvodněné. Podle ministerstva životního prostředí evropská ani česká legislativa investice, na která upozorňují nevládní organizace, nezakazuje. Brusel se ještě k námitkám nevyjádřil. „Nic konkrétního nám ale zatím nesdělili,“ konstatoval Šrytr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš