Zlí bankéři jsou snadný terč. Ale zdaňovat české banky opravdu není moudré, vzkázaly ekonomické veličiny vládě

18.03.2015 20:25 | Zprávy

Ekonomika mírně roste, ale peníze do státní pokladny netečou, protože se ministru financí přes jeho předvolební sliby nedaří zlepšit výběr daní. Je dokonce nižší než v minulosti. Kde vezme stát na velkorysé výdaje, s kterými počítá vláda? Z nejsilnější vládní strany – ČSSD – čím dál hlasitěji zaznívají hlasy, že chybějící miliardy musí do rozpočtu vyždímat z firem. Je otázka, jestli to bude formou sektorových daní pro oblast, kde vidí nejvyšší zisky – bankovnictví, telekomunikacích a energetice.

Zlí bankéři jsou snadný terč. Ale zdaňovat české banky opravdu není moudré, vzkázaly ekonomické veličiny vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš se stal opět předsedou Hnutí ANO. Na třetím celostátním sněmu byl zvolen sto procenty delegátů

Odborníci se však shodují na tom, že sektorové daně nejsou nejlepším nápadem a poškodily by českou ekonomiku. Rázné ne zaznělo i na úterní eurokonferenci, které se účastnili přední ekonomové a bankéři. Bývalá členka bankovní rady ČNB a hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová sektorovou daň označila za "typický model levicových přerozdělovacích úvah vedoucích k neprosperitě všech".

Exministr financí Pavel Mertlík: Sektorové daně jsou technicky neohrabané

Ani exministr financí a člen poradního týmu Bohuslava Sobotky Pavel Mertlík, který je rektorem Vysoké školy Škoda Auto, se k překvapení všech účastníků sektorové daně nezastal. "Jsou technicky neohrabané, pro řešení problémů se najdou lepší instrumenty," prohlásil hned v úvodu a zamyslel se nad důvody, proč státy sáhnou po sektorové dani. Jeden z nich je mimoekonomický, když chce stát diskriminovat nějaký sektor, který produkuje různé nežádoucí statky nebo služby, například tabák. "Pak můžeme tento sektor učinit neatraktivním, ale existují i jiné možnosti jako spotřební daň, cenová politika. A druhý důvod je více ekonomický, přistupuje se k němu v případech, kdy určitý typ podnikání zaručuje dlouhodobě nadstandardně vysoké zisky a nefunguje v nich příliš konkurence. "Pak má smysl ty zisky odčerpat a tím ta odvětví učinit méně pohodlná pro ty aktéry, ale k tomu mohou sloužit i jiné, možná vhodnější nástroje jako speciální daň. Navíc je otázka, jestli takové sektory u nás máme," konstatoval exministr financí.

Daňový výběr zadrhává, ekonomika neroste nijak skvěle

Bankovnictví, o němž se často uvažuje jako o vhodném objektu pro sektorovou daň, exministr Pavel Mertlík důvěrně zná, protože v něm pracoval patnáct let. "Málokterá země má tak silnou konkurenci v bankovním sektoru jako Česká republika. Nemyslím, že by české bankovnictví potřebovalo léčbu tímto způsobem, celá řada bank v současné době nemá tak velké zisky. Ani perspektivně nevidím, že by bylo použití takové daně vhodné," odmítl nástroj, s nímž přicházejí někteří jeho straničtí kolegové z ČSSD. I když připustil, že se hledá cesta, jak zvýšit výběr daní. "Je známo, že situace není růžová, ekonomika neroste nijak skvěle, roste dvouprocentním tempem, daňový výběr zadrhává. Pak dostávají správci daní a politici různé nápady," vysvětlil. "Bezesporu je zavedení sektorové daně možné, ale bezesporu by to mělo velmi negativní dopady na ekonomiku. Myslím, že je to nevhodná cesta a všichni zúčastnění si to uvědomují," řekl Mertlík. Ujistil, že sektorová daň nemá ani v sociální demokracii většinovou podporu. "Něco jiného je, kdybychom si povídali o korporátní dani, jejích sazbách a pásmech nebo o zavedení progresivní korporátní daně," naznačil směr, kterým se dnes ubírá uvažování socialistů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Z čeho by ANO pokrylo státní výdaje

Kritizujete tuto vládu, že chce jít cestou škrtů, já teda o škrtech nic nevím, ale co vím, že všude i v peněženkách lidí chybí peníze. Co s tím hodláte jako potencionální příští vláda dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…