Autora knihy právník nijak nešetří. „Pokud kdysi Petr Hájek své slavné vystoupení na téma Darwinova vývojová teorie zakončil slovy „Já rozhodně z opice nepocházím“, pak s ním souhlasím. Jeho předchůdcem spíše bude tasemnice. Mají totiž oba řadu shodných životních projevů. Oba jsou to paraziti zavrtaní hluboko v trávicím traktu hostitele. A z jeho řitního otvoru vykouknou občas jen za účelem toho, aby jim vyšel další „článek“. V daném případě dokonce kniha“, napsal na Facebooku Láska.
Je těžké mít úctu k člověku, který zaměstnává takové individuum jako Hájek
„Každý rozumný člověk si udělá závěr sám,“ vysvětlil svůj kritický postoj ParlamentnímListům.cz, „ale podle mne už je to absolutně za hranicí slušnosti, obvyklé v civilizované zemi.“ Nedokáže si představit, že by mohla být zaměstnána v tak vysoké státní funkci osoba, která by takovým způsobem zveřejnila tak pochybné teorie. „Něco takového je v civilizované zemi naprosto nemožné,“ dodává Václav Láska. Je podle něj těžké mít úctu k člověku, který zaměstnává takové individuum, jako je pan Hájek, a nechává si od něj dokonce radit, naznačuje tak, co si myslí o dosluhujícím prezidentovi Václavu Klausovi. „V současné době vychází Václav Klaus jako mnohem větší narcista, než byl v 90. letech, když začínal v politice, a to ovlivňuje všechno, co dělá i co říká,“ je přesvědčen advokát. „Buď jsme si ho tak „vychovali“, nebo jsme tak velké sklony k narcismu u zakladatele Občanské demokratické strany přehlíželi, říká.
Klaus dával za vzor Koženého, který je dnes pravomocně odsouzený
„Pokud jde o Václava Klause v 90. letech, uměl bych říci pro i proti. Ale z mého pohledu bývalého policejního vyšetřovatele je to člověk, který dával za vzor Viktora Koženého, dnes pravomocně odsouzeného právě za činy, za něž ho Klaus chválil,“ kritizuje Láska. A připomíná, že před dvaceti lety byly mantinely nastaveny tak, že vytvořily obrovský prostor pro hospodářskou kriminalitu. „Těžko říci, kdo jakou nesl osobní odpovědnost a zda šlo o úmysl nebo neznalost, já jsem jako policista sledoval jen následky,“ vysvětluje.
Naše společnosti je snášenlivější ke korupci než jiné
Míra korupce je podle právníka záležitostí celé společnosti. „Když je společnost tolik deformována jak historií, tak svými vrcholnými představiteli, jako je ta naše, je ke korupci snášenlivější než v jiných zemích. V naší společnosti se korupce víc akceptuje v běžném životě,“ potvrzuje advokát Václav Láska. Je to vidět i v situaci, kdy na některé podezřelé má policie takové důkazy, že už se nemohou vytáčet. „V tu chvíli většinou reagují tak, že to přece dělají všichni, tak proč by za to měli pykat právě oni,“ uvádí běžnou reakci. Je to podle něj svým způsobem pravda, ale to samozřejmě nikoho neomlouvá, když se korupčního chování dopustí. Ale i když boj s postojem společnosti ke korupci bude podle něj běh na dlouhou trať, není možné rezignovat a s korupcí se smířit. „Vlastně to děláme pro své potomky,“ říká Láska.
Politici nemají žádnou vůli bojovat proti korupci, žijí s ní spokojeně už léta
Láska potvrzuje, že ze strany politiků není vůle bojovat proti korupci „absolutně žádná“. „Aby došlo k obratu k lepšímu, musí se změnit celá politická garnitura. Ti současní politici prostě žili v posledních patnácti, dvaceti letech v korupčním prostředí. Aby se něco změnilo, budou muset přijít do politiky mladí lidé s ideály, nebo ti, kteří se vrátí ze studií nebo práce v zahraničí, kde vidí, že to může fungovat jinak,“ je přesvědčen právník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová