„I nechvalně proslulý ministr dopravy Vít Bárta alespoň navenek spolupráci se světem byznysu po dobu svého úřadování přerušil,“ komentoval pro ParlamentníListy.cz právní expert Jan Liška. Odkázal tak na podivně nevýhodné zakázky pro bývalou ministrovu bezpečnostní firmu ABL, špehující politiky, kterou převedl na svého bratra. „To, jak to bylo doopravdy, přitom všichni víme,“ dodal expert.
Jak vyplývá z materiálů, kterými disponuje naše redakce, Cabaniss sám sebe hned v úvodu protokolu protikorupční policie a po poučení z trestního stíhání za nepravdivě uvedené údaje sám sebe charakterizuje jako důchodce, předsedy dozorčí rady a.s. Tatra a bývalého aktivního obchodníka ve strojírenství. To nejdůležitější je však na stránkách 4 a 5, kde exvelvyslanec na otázku, kde působil před tím, než nastoupil na post ambasadora USA v Praze, že: „V minulosti jsem byl hlavním výkonným ředitelem a hlavním akcionářem až do roku 2006 společnosti Precission Grinding Inc. v oboru strojírenství- kovozpracovatelství..“ Už o sedm řádků však bývalý ambasador uvádí: ... „Byl jsem jmenován za velvyslance Spojených států v České republice, jmenoval mne (prezident USA) G. W. Bush v roce 2003, přišel jsem do republiky v lednu 2004 a moje mise skončila v říjnu 2006. Vrátil jsem se do Alabamy.
Část z protokolu ČTĚTE ZDE
Cabaniss se tedy zřejmě přiznal, že během své služby státního úředníka pro svou vlast pracoval pro soukromý byznys. Ve svém protokolu také uvádí další zkušenost: „V listopadu 2006 jsem byl požádán, abych se stal členem dozorčí rady Tatry a byl jsem zvolen do dozorčí rady Tatry v prosinci 2006 a jsem stále členem dozorčí rady, kde jsem v současné době předsedou…“
Okamžité angažování špičkového politika s mnoha důležitými konexemi a kontakty v soukromém sektoru, navíc v tak citlivé branži, je podle právních expertů i bezpečnostního experta Jana Střelky velmi nestandardní.
„Je to klasická trafika pro politika. Podobně jako Němec Gerhard Schröder začal po svém odchodu z postu říšského kancléře dělat pro ruský gigant Gazprom,“ komentoval kariérní postup amerického úředníka politický komentátor Petr Úpický. Otázkou, na kterou by se podle něj měla nyní zaměřit média, je to, kdo Cabanissovi na podzim 2006 tuto nabídku učinil a proč. „Zatím se také nikdo nezajímal o to, proč byl ambasador Cabaniss odvolán z Prahy už po dvou a půl letech svého působení v České republice, když standardní doba působení velvyslance nebývá kratší než čtyři roky,“ dodal ParlamentnímListům.cz Úpický.
Střelka zase upozornil na fakt, že se v protokolech kauzy Tatra objevily indicie, že Cabaniss už během svého působení na postu velvyslance za kontrakt ve prospěch Tatry nezřízeně loboval. „Cui bonum, jak říkají kriminalisté. Kdo má motiv, je pachatelem,“ dodal Střelka.
Jak ParlamentnímListům.cz potvrdil tiskový mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Vít Kolář, všichni zaměstnanci „zamini“ mají zákaz jakékoliv vedlejší výdělečné činnosti, pokud jim to nepovolí jejich zaměstnavatel. „Počet takových případů je však nula nebo jen co by se spočítal na prstech jedné ruky,“ řekl ParlamentnímListům.cz Kolář. Mluvčí zároveň upozornil na skutečnost, že takováto činnost, např. v dozorčích radách, může být vykonávána jen bezplatně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš