Čechům hrozí více depresí, bezdomovců i trestů vězení. Víme proč

04.05.2012 15:26 | Zprávy

U hazardu platí, že čím větší dosupnost, tím více problémů, říká Karel Nešpor, primář psychiatrické léčebny v Bohnicích. A s dostupností není v tomto směru v České republice problém. „Je tu totiž nejvíce hazardních přístrojů na světě,“ tvrdí Matěj Hollan, předseda občanského sdružení Brnění, které provozuje mapy hazardu.

Čechům hrozí více depresí, bezdomovců i trestů vězení. Víme proč
Foto: rep
Popisek: Herna - ilustrační foto

 „Ve Francii je na jeden hazardní přístroj 18 tisíc obyvatel, u nás 80. Přístroje jsou povolovány všude, klidně těsně vedle školy, nebo přímo v budově, kde sídlí policie,“ uvádí v textu, který publikoval na webu liberecké občanské iniciativy Čas nemlčet. Česká města podle něj působí jak z jiného světa – nikde v cizině podobnou záplavu heren nenajdete. „Zdejší přístroje navíc ve srovnání se světem nemají nastaveny žádné limity. Za hodinu je možné prohrát několik milionů korun,“ konstatuje Hollan.

 

Deprese a bezdomovectví. To jsou důsledky

I kvůli tomu je v Česku nejvíce patologických hráčů – gamblerů na světě. Před rokem 1989 se tento problém vyskytoval jen zřídka, nyní jsou závislé desítky tisíc lidí. „Je to tedy jednoznačně způsobené  většími možnostmi ke hraní,“ míní Nešpor. A jak gambleři dopadají? „Jsou u nich častější nemoci vlivem stresu, objevují se sociální problémy – bezdomovectví, deprese, úzkosti, roste riziko agresivního chování a uvěznění,“ popisuje. Trpí ale i rodina, samozřejmě hlavně ekonomicky. „Vázne komunikace, ustává partnerský a sexuální život, přichází rozvody,“ upozorňuje. Bohužel tíživá situace dopadá i na děti z těchto rodin. „Jsou častěji zneužívány, dochází ve zvýšené míře k násilí na nich, protože rodiče jsou nervózní. Jsou zanedbávány hmotně i citově. Je u nich větší pravděpodobnost, že také propadnou hazardu, drogám či alkoholu,“ domnívá se Nešpor.

I z těchto důvodu začala proti hazardu, konkrétně v Liberci, bojovat Jana Schlegelová, která je součástí občanské iniciativy Čas nemlčet. „Prvním impulsem bylo, že kvůli hernám je město ošklivé. Kudy člověk jde, zvláště v centru, naráží na hernu,“ vysvětluje. Není divu – donedávna bylo v Liberci neuvěřitelných 154 heren, což je dost děsivé číslo. Hodně ji ovlivnila i knížka Já, hráč a osobní setkání s jejím autorem Martinem Svobodou. „Za tři roky prohrál osm milionů korun,“ říká.

 

Vyhláška je prý odfláklá

Schlegelová se s opoziční Změnou pro Liberecký kraj podílela na vypracování návrhu obecně závazné vyhlášky, která by výrazně omezila hazard v Liberci. „Nic nového jsme nevymýšleli a poohlédli se jinde,“ zdůrazňuje. Konkrétně do pět kilometrů vzdálené Chrastavy, jejíž starosta Michael Canov se proslavil bojem proti hazardu. „První verzi jsme předložili v prosinci, návrh ale neprošel,“ sdělila. Což kritizoval Matěj Hollan. „Současná liberecká obecně závazná vyhláška je totálně odfláknutá. Namísto regulace videoloterijních terminálů, elektromechanických rulet a současných moderních typů hazardních přístrojů se v textu vyhlášky uvádí jenom regulace výherních hracích automatů,“ upozornil. Ještě horší podle něj je, že vyhláška umožňuje provozovat hazard na 111 místech v Liberci.

Na posledním dubnovém zastupitelstvu sice opět návrh regulace hazardu z dílny Změny pro Liberec (a Jany Schlegelové) neprošel, ale k určitému posunu došlo. „Schválila se vyhláška, která reguluje i videoloterijní terminály a kasína,“ informovala Schlegelová. Podle ní trvá stop stav, podle kterého nebudou herny v Liberci přibývat. V platnosti ale zůstala příloha, která povoluje 111 provozoven na území města.

Proč tomu tak je? Liberec zoufale potřebuje peníze. V letošním rozpočtu zeje díra 100 milionů korun a například liberecké Divadlo F. X. Šaldy volá o pomoc. Peníze mu stačí jen do října. A z odvodů loterijí a hazardních her letos město získá až 45 milionů korun. „Náš boj proti hazardu nekončí. Jde o běh na dlouhou trať. Budeme na zastupitele  vytvářet trvalý tlak. Aby se počet heren v Liberci snížil,“ uzavírá Jana Schlegelová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…