Do ulic se ve večerních hodinách vydaly desetitisíce lidí, aby za skandování monotónně se opakujících hesel prošly centrem ukrajinského Kyjeva a dokázaly podle řečníků jednotu, sílu a pevnost svého národa.
Louče a bubínky
Z několika hloučků stojících obyvatel v parku naproti křiklavě červeně nasvícené univerzitě v průběhu hodiny nabobtnal olbřímý průvod. Místní organizátoři za vydatné pomoci lotyšských kolegů vydávali ostošest louče – mladým i starým účastníkům, kteří se na ně doslova sápali. Nemít žhnoucí, větrem jiskry odnášející pochodeň, byla by téměř potupa. Ti bez ní obsadili chodníky, ke kterým se přidaly další tisíce obyvatel metropole. Vesměs teenagerů, mladých lidí s dětmi, případně střední generace. Starší, jak vidno, raději v mezích možnosti zrychlili krok, pokud tedy nebyli v samotném průvodu.
Do nálady a pochodu bez přestání monotónně bušili mladí bubeníci, kteří přestali, jen když se z amplionu linul nenapodobitelný, freneticky ukřičený hlas, oslavující „největšího a nejslavnějšího člověka v nových dějinách Velké Ukrajiny, Stepana Banderu“.
Kromě ukrajinských vlajek, kterých bylo nejméně, byly zastoupeny červeno-černé prapory Ukrajinské povstalecké armády, nejvyšší však byly s portrétem již zcela rehabilitovaného, Ukrajinou oslavovaného a podle všech znaků také všemi milovaného Bandery, který byl na podzim loňského roku ukrajinským parlamentem prohlášen za válečného hrdinu a kyjevskou vládou pak lidé z Ukrajinské povstalecké armády a dalších organizací jako váleční veteráni.
Průvod ke 110. výročí narození Stepana Bandery. Foto: Václav Fiala
Všemi milovaný?
Kdekdo měl výšivku ukrajinského trojzubce na bundě či čepici, znaku Organizace ukrajinských nacionalistů. Podle zahraniční verze ostře pravicová, antisemitská organizace, podle místních jedna z nejlepších proukrajinských, vlasteneckých společností, která dbá na historii, pečuje o veterány, hroby a vychovává mládež.
„Neoblomný vůdce ukrajinského lidu, který na základě tradic kozáků bojoval proti Německu, Sovětskému svazu a Polsku,“ tak popisovali řečníci v závěru více než dvoukilometrového pochodu na mítinku Stepana Banderu. „... ten, který žil myšlenkou Velké Ukrajiny, náš syn, milovaný Stepan Bandera“. Řečníci pak neopomněli dodat, že se nejrůznější kruhy snaží o diskreditaci tohoto ukrajinského idolu a miláčka národa, zvláště pak Rusko a jeho tajné služby včetně FSB. „Ale to se jim nepodaří,“ buráceli političtí vůdci ze strany Svoboda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Václav Fiala