Policisté v pondělí navrhli postavit před soud předsedu poslanců Věcí veřejných (VV) Víta Bártu, viní ho z podplácení. Navrhli zároveň obžalovat nezařazeného poslance Jaroslava Škárku (dříve také VV) kvůli podezření z přijetí úplatku. Informoval o tom mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.
„Jsem tomu rád, alespoň se ukáže pravda a já se před soudem očistím, mám pro to dostatek důkazů,“ sdělil pro ParlamentníListy.cz krátce nato Škárka, který věří v očištění svého jména. Ten po propuknutí údajné úplatkářské aféry požádal poslance o zbavení imunity.
Současný vztah mezi Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou je podle poslancových slov chladný. „Občas se potkáme na chodbě sněmovny a on mi ani neodpoví na pozdrav, což svědčí o jeho osobě,“ uvedl dále redakci Škárka. Reakce Bárty není na druhou stranu nepochopitelná, připustíme-li, že mu hrozí až 5 let vězení. Jaroslava Škárku bude právně zastupovat advokát Blažek, prozradil ještě nezařazený poslanec.
My Bártu nedáme, hlásí John
Podobným způsobem se k návrhu policie obžalovat předsedu poslaneckého klubu VV Bártu vyjádřil i šéf Véček Radek John. Ten stejně jako Škárka ocenil to, že začne vyšetřování a jméno Bárty bude moci být očištěno. "Věci veřejné nebudou požadovat, aby Vít Bárta odešel ze strany a nechtějí ani pozastavovat je členství. My jsme velmi rádi, že se ta věc bude projednávat veřejně. Poté, co dneska v tisku vyšlo najevo, že na detektoru lži Kristýna Kočí lhala ve všech zásadních otázkách. Poté, co ve vyšetřovacím spise není výpověď 13 svědků, kdy svědci byli u toho, když se Karolína Peake zeptala Kristýny Kočí, jestli hodlá půjčku přetočit v úplatek a pak obvinit Bártu. A Kočí po dlouhém mlčení odpověděla 'Ano, mediálně by se to tak dalo interpretovat'. Jsem připraven to vypovídat u soudu,“ uvedl pro ČT Radek John.
SLEDUJEME téma: Peníze za mlčení ve VV
„Když se podívám na Věci veřejné, tak pan Bárta je oproti jiným holubička bílá. O jeho vyloučení či pozastavení členství ať si rozhodují Věci veřejné sami, stejně víme, kde se o tom bude rozhodovat,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Miroslav Kalousek. Jeho stranický kolega, poslanec Stanislav Polčák si v souvislosti s policejní obžalobou Víta Bárty a Jaroslava Škárky povzdechl, že jim Véčka do koalice navolili voliči.
Do Interních záležitostí Véček nechtějí strkat nos občanští demokraté. „To je opravdu věcí Věcí veřejných, nehodláme klást žádná ultimáta. My ten příběh pana Bárty známe a sledujeme od začátku. Na klubu ODS hlasovali všichni poslanci pro zbavení imunity, což Vít Bárta také chtěl, aby mohl své jméno očistit před soudem,“ připomněl redakci předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.
Obálky ve VV
Předseda poslanců VV dal podle výpovědí svých bývalých spolustraníků poslankyni Kočí půl milionu korun, ve Škárkově případě šlo o 170.000 korun. Škárka počátkem loňského dubna řekl, že od září 2010 měsíčně dostával 55.000 korun za loajalitu. Škárka a Kočí byli následně ze strany vyloučeni.
"Spis s návrhem na podání obžaloby jsme obdrželi. Státní zástupkyně ho prostuduje a o dalším postupu rozhodne do konce ledna," řekla čtk mluvčí pražského městského zastupitelství Štěpánka Zenklová. Bártovi hrozí v případě odsouzení až šestileté vězení, Škárkovi až tříletý trest nebo zákaz činnosti.
Další nahrávka ve VV
Bárta od počátku tvrdí, že je nevinen. Svým kolegům prý peníze půjčil. ParlamentníListy.cz v pátek zveřejnily informace z tajně pořízeného rozhovoru, ve kterém Škárka přiznává, že se proti Bártovi postavil, aby vyvolal puč uvnitř nejmenší vládní strany a napomohl jejímu konci v koalici. V další části rozhovoru Škárka nabízí jinému řečníkovi peníze za diskreditující informace o Bártovi. Předseda poslanců VV následně uvedl, že by se policie měla tvrzeními Škárky zabývat.
Podle Bárty je druhým člověkem v rozhovoru Tomáš Jánský, který byl dlouholetým dodavatelem bezpečnostní firmy ABL, jíž Bárta do svého vstupu do vysoké politiky vedl. Škárka pak v tiskovém prohlášení označil nahrávku za podvrh. "V médiích zveřejněné věty jsou vytrženy z kontextu a nedávají pravdivý obraz o celé schůzce. Policie nahrávku pro nedůvěryhodnost svědka ze spisu vyřadila," napsal Škárka. Navíc Bártu obvinil, že nahrávku sám vypustil.
V souvislosti s Věcmi veřejnými se v minulosti objevilo více tajně pořízených nahrávek. Některé z nich popisovaly praktiky na poradách VV, jiné líčily pozadí stranického puče, který se měl stát loni na jaře. Kromě Škárky se tehdy objevovalo také jméno poslankyně Kočí, která také ve svém bytě objevila nahrávací zařízení. I tímto případem se policie zabývala, věc však odložila. Na štěnici podle Ibeheje nebyly žádné otisky prstů, kriminalisté pak nemohli sejmout vzorek DNA. Museli se prý totiž v rychlosti rozhodnout, jestli zajistí DNA, nebo se pokusí ze zařízení stáhnout data.
Kočí propadla na detektoru lži
Kočí také jako jediná z trojice souhlasila s výslechem na detektoru lži, Bárta a Škárka to odmítli. Deník Blesk už loni v létě napsal, že Kočí podle detektoru při výslechu několikrát lhala. Podle dnešních informací serveru Aktuálně.cz přístroje vyhodnotily jako lež odpověď na 18 z 96 otázek. O pravdivosti dalších osmatřiceti odpovědí měly pochybnost.
Ibehej dnes také znovu odmítl dřívější tvrzení, že policie případ protahovala. Kauzou se sice nejprve zabýval odbor daní, bylo to však prý proto, že z původního trestního oznámení nevyplývalo, že by šlo o korupci. Jakmile policisté zjistili, že jde o podezření z podplácení, převzal případ protikorupční odbor.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák, Pavel Kozdera