Alena Ježková: Společné vzdělávání je přirozená věc

28.05.2017 18:55 | Zprávy

Inkluzi, nejen školskou, ale i tu v nejširším slova smyslu podporuji, protože je obohacující pro všechny děti. A nakonec i pro dospělé, protože zdravá společnost stojí na vnímání různorodosti, pochopení a toleranci.

Alena Ježková: Společné vzdělávání je přirozená věc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Ježková

Mám hodně zkušeností s besedami na školách, a můžu říct, že bezkonkurenčně nejlepší děti jsou v jednotřídkách. Jednotřídky vedené dobrým učitelem jsou komunitou, kde se s růzností počítá, kde jinakost je vnímána jako dar, který může inspirovat a obohatit ostatní. Tady jsou mladší děti motivované příklady těch starších, starší nebo nadanější přirozeně pomáhají mladším – vždyť jsou jeden tým!“ říká řadou cen ověnčená autorka knih zaměřených na popularizaci historie pro děti i dospělé. A právě její knižní tvorba pro děti, kterým čtivou formou předkládá především témata z české historie od příběhů významných osobností českých dějin, přes adaptace mýtů, legend a pověstí, po příběhy s tématikou historické Prahy, Alenu Ježkovou pravidelně přivádí na besedy do škol a nejrůznějších třídních kolektivů.

„Podobnou atmosféru vnímám i v církevních školách, které kladou velký důraz na ohleduplné a citlivé chování mezi spolužáky. Školní třída přece není jen nějaká administrativní buňka.  Je to kolektiv, který má svou vlastní strukturu a dynamiku, kde se dítě kromě psaní a čtení učí taky vztahům, což je pro život mnohem důležitější, než perfektní zvládnutí učiva“, dodává Alena Ježková, která je v neposlední řadě také ambasadorkou charitativního projektu „Čtení pomáhá“, v rámci nějž dětští čtenáři každý rok rozdělí 10 milionů korun na dobročinné účely.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Močálem černým kolem bílých skal

14:52 Ivo Strejček: Močálem černým kolem bílých skal

Inaugurační řeč Donalda Trumpa byla velkolepá. Odečteme-li z ní obvyklá Trumpova bombastická vyjádře…