Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v srpnu na úroveň 17,2 procenta. Oproti červenci se jedná o mírný pokles, což značí, že opatření České národní banky proti vysoké inflaci se začínají pozitivně projevovat. Přesto růst cen v naší ekonomice nadále patří mezi nejvyšší v rámci Evropské unie.
Prudký růst cen v letošním roce bohužel zhoršuje sociální situaci českých domácností. V rodinných rozpočtech se příjmy navyšují pomalejším tempem, než kterým narůstá inflace. To vede ke snižování spotřeby, což má negativní vliv na životní úroveň lidí i vývoj české ekonomiky. Nadále není možné vyloučit scénář, kdy naše hospodářství přejde do recese.
Ceny pohonných hmot a olejů zmírnily svůj růst z červencových 43,6 procenta na srpnových 28,3 procenta. U některých položek spotřebního koše však stále pozorujeme prudké cenové nárůsty. Ceny elektřiny vzrostly o 34,6 procenta, ceny zemního plynu o 61,4 procenta a ceny tuhých paliv o 45,8 procenta.
Prudký růst cen pokračuje i u mnohých potravin. Například cena cukru se zvýšila o 41,7 procenta, cena mouky o 64,2 procenta, cena polotučného mléka o 48,7 procenta a cena drůbežího masa o 33,7 procenta. Bohužel prudké zdražování je evidováno u položek, které můžeme označit za nezbytné, proto se růstu cen v podstatě nejde vyhnout.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV