Surová pravda o Green Dealu! Světově uznávaný přírodovědec promluvil. Výzva lidstvu

13.11.2022 13:03 | Rozhovor

Umíme si „odtrhnout od úst“ různé bytné věci? Uskrovnit se? Nejen, že s největší pravděpodobností budeme muset, ale měli bychom se vrátit „ke kořenům“. Letošní podzim ukazuje, že zima může být dlouhá a suchá, a tím pádem úroda v příštím roce podstatně menší. A to nepomýšlíme na nedostatek hnojiv či dokonce pohonných hmot. Potravinově soběstační jsme byli od začátku šedesátých let až do sametové revoluce. To mimo jiné uvádí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uznávaný přírodovědec, geolog, docent Václav Ziegler.

Surová pravda o Green Dealu! Světově uznávaný přírodovědec promluvil. Výzva lidstvu
Foto: Archiv
Popisek: Země

Je nám podzim příznivý vzhledem k teplotám a pěknému počasí, nebo je to výjimečné?

K vaší první otázce si nejsem jist, zdali je nám podzim příznivý. V září pršelo a v říjnu a i začátkem listopadu je více sucho, než by bylo zdrávo. To ozimům dobře nedělá a tak je v sázce úroda příštího roku. Už teď jsou velmi drahé potraviny, hlavně ty základní jako jsou mouka, a tím i chléb náš vezdejší, cukr, mléčné a masné výrobky, mléko i maso nevyjímaje. Zřejmě i nás zasáhl nevývoz obilí a kukuřice z Ukrajiny, i když naposled jsme dostali pomoc od této krajiny v roce 1947, kdy byla součástí SSSR. Možná, že i někdy potom, snad v padesátých letech, ale už kolem roku 1960 jsme byli více či méně v potravinách soběstační a byli jsme i ještě v roce 1989, kdy někteří politikové tvrdili, že naše hospodářství nevzkvétá. Teplý říjen zřejmě pomohl stavebnictví, i když jsem na stavbách viděl málo aktivních pracovníků, zejména na těch silničních. Vzpomínám si, když jsem byl v Německu, a myslím tím Německo krátce po sjednocení, tak se tam na silnicích dělalo ve dne v noci. Možná bychom si měli některé praktiky skutečně z toho „Západu“ přisvojit, když chceme být s nimi rovni. Zatím se však pouze zdražuje a inflace narůstá mírou nebývalou. A nikdo proti tomu nic nedělá a ani lidé neprotestují, byť bylo i počasí na to vhodné. To na tom „Západě“, jak se u nás říká, tam se tedy protestuje hodně – proti zdražování, proti válce, proti migraci. Jen si vezměte Francii, Belgii, východní polovinu Německa, Řecko a další země. U nás dvě tři demonstrace a už se hrozilo tím, že budou účastníci zjišťováni. Už jsem to zažil, bylo to v letech před rokem 1990.

Ale zpět k tomu počasí – výlovy rybníků, i když dosud nejsou všechny hotovy, se snad vydařily, ryb je dost, ale budou také dražší. Inu, zdražila i lidská práce a straší se, že už nebude tak placená, kromě politiky, tam se platy budou zvedat, a dokonce ani důchody nebudou se zvedat podle inflace, i když je to nesystémové. To pouze cituji některé naše představitele. Podzim byl příznivý, ano, dokonce se vylíhlo 21 uchazečů o prezidentský úřad. Jeden neví, koho si z nich vybrat. A tak spadaným listím brouzdám se zahradou a přemýšlím, odkud ho začnu shrabávat. Už na podzim se přece zakládají komposty! A zvláště, když je tak pěkný a rostlo hodně hub.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Marek Benda byl položen dotaz

Umíte si představit sebe jako pracujícího v průmyslu či zemědělství?

Vnímám Vás jako syna svého otce, od školy zabydleného v politice a parlamentu. Uměl byste přežít jako pracující v průmyslu nebo zemědělství. Umíte opustit bublinu parlamentních či senátních poslanců? Proč neinicujete odbourání výhod poslanců - viz poslanci za 1. republiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bidenovy rakety jako zvrat ve válce? Přání otcem myšlenky, obává se Šándor

20:27 Bidenovy rakety jako zvrat ve válce? Přání otcem myšlenky, obává se Šándor

Údery do hloubi ruského území nemohou vést k zásadní změně na bojišti a ze strany těch, kteří tomu v…