Armáda ČR: Ženistou v Kuvajtu - 180 projektů za půl roku

30.04.2021 22:11 | Zprávy

Opravy hangárů pro vojenská letadla nebo techniku, výstavba střelnice či jídelen. Pod rukama nadrotmistra Oty Svobody prošlo na základně Arifjan v Kuvajtu více než 180 různých projektů za miliony amerických dolarů. Ženista z Bechyně během půl roku působení dokázal, že si Česká republika svoje místo mezi dalšími 73 různými národy dokáže obhájit.

Armáda ČR: Ženistou v Kuvajtu - 180 projektů za půl roku
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Svoboda byl součástí 5. úkolového uskupení Irák spolu s dalšími pěti vojáky české armády. „Společně s kolegou, IT specialistou, jsem byl zařazen do zahraniční operace v Kuvajtu, já konkrétně na pozici ženisty v tzv. Combined Joint Engineers skupině neboli na ženijní oddělení,“ popsal vedoucí praporčík ženijní speciální roty 151. ženijního praporu.

Camp Arifjan nejvíce spolupracuje se základnami Al Asad Air Base a Erbil Air Base. „Všechny irácké i koaliční základny potřebují stavět. Veškeré projekty, které se realizovaly, musely projít přes nás ženisty, a pak i další sekce, jako jsou ekonomové, právníci atd. My jsme fungovali na způsob stavebního dozoru. Naším úkolem bylo vysvětlovat, jak se co postaví a popřípadě hledat levnější nebo efektivnější varianty,“ upřesnil Svoboda.

Společným jazykem 74 národů a přibližně 9 tisíc vojáků na základně byla angličtina. „Nejvíc jsem spolupracoval s Američany, Australany nebo Novozélanďany, ale potkával jsem se tam i s Francouzi nebo s Jihokorejci, což mě hodně překvapilo. Kolikrát jsem šel po základně a ani jsem nepoznal uniformu, k jaké armádě patří.“

Velkým přínosem kromě zlepšení angličtiny bylo podle Svobody i získání nových zkušeností v mezinárodním štábním prostředí. „Pro mě byla práce na štábu prakticky velkou neznámou. Hodně jsem se v Kuvajtu naučil a zjistil jsem, že jiné národy fungují prakticky na těch samých principech jako my. Všechny nové znalosti můžu teď použít i u nás na útvaru, u 15. ženijního pluku.“

  • Vojáci Armády České republiky zastávají různé funkce v mezinárodních štábech na jednotlivých stupních velitelství misí OIR (Operation Inherent Resolve) a NMI (NATO Mission Iraq) v Bagdádu, Al-Taji a Kuvajtu.
  • 17. října 2014 Ministerstvo obrany USA formálně založilo tzv. kombinovanou společnou pracovní skupinu – Operation Inherent Resolve (CJTF – OIR) s cílem formalizovat probíhající vojenské akce proti rostoucí hrozbě ISIS v Iráku a Sýrii. V současné době poskytuje CJTF-OIR bezpečnostní podporu irácké vládě (Irácké bezpečnostní síly) a příslušným orgánům v Sýrii (Syrské demokratické síly).

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Korupce

Takových, co slibovali, jak zatočí s korupcí tu už bylo. V čem spočívá ten váš plán, jak s ní skoncovat? A za dobu, co jste ve sněmovně, předložili jste nějaký návrh, který by korupci zabránil? Jaký? Protože jak píšete, dochází k ní pořád

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Prázdninová návštěvnost Temelína meziročně vzrostla

20:11 ČEZ: Prázdninová návštěvnost Temelína meziročně vzrostla

Přesně 14 610 návštěvníků zavítalo o prázdninách do Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. Je to o t…