Takřka každý desátý obyvatel Česka starší 15 let je v exekuci. Celkem se podle dat neziskové organizace Otevřená společnost jedná o 863 tisíc lidí. Půl milionu Čechů má tři a více exekucí. Na 150 tisíc lidí má 10 a více exekucí. To všechno v době, kdy je v Česku rekordně nízká nezaměstnanost a rychle rostou průměrné mzdy i důchody. Jak je to možné, mohou si za to lidé sami?
Dnes máme sice nízkou nezaměstnanost a průměrné mzdy i důchody rostou solidním tempem. Na druhou stranu problém s exekucemi nezačal včera. Musíme mít na paměti, že velká většina předpisů, která pomohla rozmachu tohoto fenoménu byla schválena notnou řadu let zpátky, především za dob pravicových vlád, kdy se z exekucí a chudoby všeobecně stal velice výnosný byznys pro určité bezcharakterní zájmové skupiny.
Častou námitkou proti exekučním řízením je vysoká výše nákladů exekuce, které se přičítají k dlužné částce. Celková výše splatné částky se mnohdy vyšplhá jen kvůli poplatkům třeba na dvojnásobek. Je to morální? Bylo by řešením zachovat dlužné částky, ale odpustit dlužníkům úroky z prodlení a poplatky spojené s exekucí?
Podle dostupných informací je polovina všech dluhů tvořena malými částkami do 10.000 korun. Díky vysokým penále, poplatkům za advokáty a exekutory se však může tato částka vyšplhat do nekontrolovatelných rozměrů, kterou obyčejný člověk díky nastavení systému není schopen splatit. Redukce je bezpochyby na místě.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs