Budou se týkat změny v zákoně provozovatelů všech ubytovacích zařízení: tedy například i kempů, apartmánů a podobně?
Problém novely zákona o cestním ruchu je ten, že se zavádí nová kategorie poskytovaných služeb, tzv. spojené cestovní služby, které mají být provozovány jako služby cestovních kanceláří. Tedy v okamžiku, kdy jakékoliv ubytovací zařízení zprostředkuje svému hostovi například vstup do aquacentra, golfové fee, pronájem tenisové haly nebo jinou nakupovanou služby a tu zahrne do celkové ceny za ubytování, mělo by toto ubytovací zařízení mít koncesi na spojené cestovní služby, bankovní garanci, platit pojištění a příspěvky do Garančního fondu. A je jedno, jestli jede o pětihvězdičkový hotel nebo kemp. A tomu chci zabránit, protože považuji za nesprávné házet do jednoho pytle velké cestovní kanceláře a třeba malé rodinné hotely.
Proč k novele došlo, co je jejím cílem?
To se musíte ptát především předkladatelů. Částečně jde o implementaci evropské směrnice. Na druhou stranu je zřejmý tlak velkých cestovních kanceláří, které chtějí ve svém oboru prosazovat čím dál přísnější podmínky, aby eliminovali malou dravou konkurenci. Chápu, že je třeba zabezpečit ochranu spotřebitele, ale s touto regulací bychom s vaničkou vylili i dítě.
Jelikož podnikáte také v této v oblasti, co se v reálném provozu například hotelů změní?
Pokud by zákon prošel v této podobě, jsem přesvědčen, že si provozovatelé hotelů a ubytovacích zařízení najdou cestu, jak zákon alespoň formálně dodržovat. Ale nemohu přihlížet tomu, že Senátem necháme bez povšimnutí projít zákon, který zcela zbytečně zatíží všechny ubytovací zařízení zcela zbytečnou byrokratickou přítěží i finanční zátěží. Anebo nebo budou muset hledat „kreativní“ cesty, jak docílit toho, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový