Trump zklamal. Je zcela možné, že se stane novým Georgem W. Bushem. A Sýrie a šance Le Penové ve francouzských prezidentských volbách... Politolog z Paříže předkládá fakta

21.04.2017 11:18 | Zprávy

ROZHOVOR Britský historik a známý konzervativní euroskeptický politický analytik a myslitel John Laughland, který je ředitelem studií na Institutu pro demokracii a spolupráci v Paříži, říká, že je možné, že v případě prezidenství Trumpa se může vše vrátit do starých zajetých kolejí. Napovídá tomu to, že Trump opustil již řadu věcí, které sliboval v prezidentské kampani. Šance Marine Le Penové uspět v prezidentských volbách jsou dle něj relativně malé. Šanci má dle něj i Fillon.

Trump zklamal. Je zcela možné, že se stane novým Georgem W. Bushem. A Sýrie a šance Le Penové ve francouzských prezidentských volbách... Politolog z Paříže předkládá fakta
Foto: archiv
Popisek: Michal Semín (vlevo) a John Laughland

Co si myslíte o útoku Trumpa na syrskou armádu prezidenta Bašára Asada?

Samozřejmě jsem k této věci velmi kritický, protože to je naprostý opak toho, co Trump říkal, že bude dělat, když byl kandidátem na prezidenta. Jak víme, tak sliboval více izolacionistickou zahraniční politiku, toto mimochodem sliboval i George W. Bush, když kandidoval na prezidenta. A stejně tak Trump sliboval, že zlepší vztahy s Ruskem. A ve dvou bodech tedy udělal naprostý opak toho, než jak slíbil. A nevím, jak takový útok je v souladu s tím, co také silně sliboval v prezidentské kampani, tedy, že porazí Islámský stát – zvláště ve chvíli, kdy rebélie islamistů se blížila ke konci a kdy i islámští rebelové si začali myslet, že je konec. Tento útok dal naopak islamistickým rebelům novou naději. Z těchto tří důvodů jsem z Trumpova chování velmi zklamán.

Trumpovo zdůvodnění útoku bylo, že Asad použil chemické zbraně. Myslíte si, že by Asad použil chemické zbraně v tomto stádiu konfliktu?

To se mi zdá velmi nepravděpodobné. Nebyly zveřejněny žádné důkazy. Proč by to Asad použil ve chvíli, kdy vyhrával válku?

Mohla to být operace pod falešnou vlajkou? Hovoří se o tom, že to mohla provést an Nusrá a že byly zahrnuty její Bílé přilby…

To je naprosto možné. Islamisté v Iráku a Sýrii mají chemické zbraně a deník New York Times v listopadu informoval, že zhruba 52 útoků chemickými zbraněmi ze strany rebelů bylo zaznamenáno v Iráku a Sýrii. Takže mají chemické zabraně, a proto, když rebelové vlastní chemické zbraně, nevidím důvod, proč si máme být tak jistí, že chemický útok – pokud k němu vůbec došlo – byl způsobem syrskou armádou.

Řekl jste, že Trump porušil své sliby z prezidentské kampaně. Tak co tedy stálo za Trumpovým rozhodnutím? Chtěl ukázat veřejnosti a neokonům, že není agentem Putina a byl to taktický ústupek neokonům? Nebo je Trump nyní kontrolován takzvaným hlubokým státem (deep state)? Nebo byl podveden tajnými službami? Co za tím tedy je?

Řekl bych, že za tím mohou být všechny věci, které jste zmínil. (smích) Zdá se, že ten útok neutralizoval obvinění, že Trump byl zvolen prezidentem díky ruskému zasahování. O těchto obviněních jsme mnoho neslyšeli v posledních týdnech. Ale existuje podezření, že se nejedná jenom o krátkodobý taktický tah, ale může to znamenat dlouhodobou politiku. Že bude následovat politiku svých předchůdců.

Nakonec útok na Sýrii není jedinou izolovanou událostí. Přichází ve chvíli, kdy Trump opouští své další prohlášení, které učinil během kampaně – konkrétně zmínku o zastaralosti NATO. Nyní, když se stal prezidentem, řekl, že NATO není překonané. Čili Trump nezměnil svůj názor pouze na Sýrii a na Rusko, ale i na NATO. Takže útok na Sýrii není izolovanou událostí, ale zdá se, že je součástí obecnějšího posunu směrem k opuštění toho, co sliboval v prezidentské kampani.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vleklé zahnívání. Člen ODS naštvaně o tom, co nás čeká

20:01 Vleklé zahnívání. Člen ODS naštvaně o tom, co nás čeká

„Jednoho dne se probudíme a zjistíme, že žijeme ve skanzenu.“ Vysokoškolský pedagog Tomáš Šalamon, č…