Zrušit soukromé exekutory, navrhuje Okamura. Pravidla tito lidé nerespektují, ať jsou jakákoliv. Mafiozní systém, ožebračování lidí

05.09.2020 19:02 | Zprávy

ROZHOVOR Před deseti lety, když za ministra Jiřího Pospíšila nejvíce řádili exekutoři, postavil se na stranu šikanovaných občanů známý podnikatel Tomio Okamura. Dnes jako předseda SPD a místopředseda Poslanecké sněmovny stále usiluje o zlidštění exekucí, i když jeho návrhy často jsou jen házením hrachu na zeď. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysvětluje přístup své strany k tomuto zásadnímu tématu, které ničí lidské životy.

Zrušit soukromé exekutory, navrhuje Okamura. Pravidla tito lidé nerespektují, ať jsou jakákoliv. Mafiozní systém, ožebračování lidí
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

SPD předkládá návrh zákona, podle kterého by mělo dojít k zestátnění exekutorů. Co je cílem této novely?

Jednoduchý návrat do stavu před rok 2001, kdy vznikly soukromé exekutorské úřady. Exekuce by podle našeho návrhu znovu vymáhali pouze soudní úředníci – soudní exekutoři.

Proč je podle vás nezbytné, aby zřizovatelem exekutorských úřadů byl stát, nestačilo by, aby soukromí exekutoři dostali striktní pravidla pro své působení?

Soukromý exekutor je firma – jejím cílem není pomáhat věřitelům, natož dlužníkům, ale jen a jen zisk. Tahle motivace způsobila ekonomickou a existenční likvidaci tísíců dlužníků a jejich rodin, přičemž následky nakonec platí stát.

A ať jsme měli a máme jakákoli pravidla, v praxi je exekutoři nerespektují a sází na to, že dlužníci se neorientují v právu a neumí se bránit. Pravdou je, že drtivá většina ožebračených byla ožebračena v naprostém rozporu se zákony a právem, ale jejich smůla je, že se neuměli a neumí bránit. Připomenu jen, že v zákonech se popravdě neorientují nejen laici, ale neorientují se v nich ani právníci, a často ani soudci a státní zástupci. Svá práva neumí kvůli složitosti zákonů ochránit často vysokoškolák, tak jak to můžeme chtít po statisících lidí se základním nebo středním vzděláním.

Jak by to „zestátnění“ mělo probíhat? Měly by být jednoduše současné exekutorské úřady se vší svou agendou převzaty státem, nebo vytvořena nějaká nová struktura?

Nic nového není třeba tvořit – soudy své exekutory mají, jde jen o převzetí agendy v přechodném období.

Kromě zestátnění exekutorů obsahuje váš návrh ještě další změny, které by se dotkly lidí v exekuci. O jaké změny se jedná?

Navrhujeme, aby se nejprve platila jistina (dluh) a až poté poplatky a přísudky. A navrhujeme také zrušit úroky z úroků, což je vysloveně nemorální. Dnešní otřesná praxe je taková, že mnozí lidé již jistinu dávno splatili, ale kvůli astronomickým poplatkům se nemohou exekuce zbavit. To je mafiózní systém. Státem posvěcená lichva. Navrhujeme také zrušit všechny exekuce s jistinou nižší než 1500 Kč, u kterých nebyla za poslední tři roky jistina vymožena. Často se jedná o nezaplacenou jízdenku atp., kde však kvůli poplatkům exekutorům a úrokům z úroků narost dluh do astronomické výše. Věřitel by dostal alespoň část jistiny, a stát přijde levněji, když se lidé zpátky začlení z šedé ekonomiky do běžného života.

Problém exekucí není primárně jen v exekutorech, jelikož ti jsou „jen“ vykonavatelé, ale v systému. Problém je nevymahatelná spravedlnost. Lidé nemají nikde žádné zastání. Když se stanou obětí lichvy, tak se jich stát nejen nezastane, ale naopak tuto lichvu posvětí soud exekučním příkazem. Už tady to je průšvih, protože soudy porušují zákony tím, že nemravné smlouvy, pokuty, úroky z úroků a podvody posvěcují.

To první, co v této souvislosti navrhujeme, je zajištění dostupné právní pomoci všem potřebným lidem – napsali jsme zákon o centrech právní pomoci. Je to osvědčený model, který jsme převzali ze Slovenska, kde už léta jsou ve městech bezplatná centra právní pomoci, kde státem placení právníci pomáhají lidem v nouzi.

Jak moc závažný je podle vás problém exekucí pro občany? Myslím třeba ve srovnání s ostatními problémy, se kterými se na vás občané obracejí...

Popravdě to jsou z hlediska četnosti podnětů ty nejzávažnější problémy, protože lidé přicházejí o domovy, často i o rodinu a celou svou existenci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

vozidla UA bez STK

Pane ministře Kupko, jak dlouho ještě hodláte tolerovat provoz ukrajinských vozidel bez technických kontrol na území české republiky? Myslíte, že se chováte s péčí řádného hospodáře? Stanice STK jsou kapacitně připraveny provést kontroly UA vozidel, ale vy evidentně tolerujete jednu skupinu cizích...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Jiří Svoboda: Jako Hitlerovy dekrety. Tak vznikla Fialova vláda

4:46 Profesor Jiří Svoboda: Jako Hitlerovy dekrety. Tak vznikla Fialova vláda

Ke konci Fialovy vlády můžeme podle profesora Jiřího Svobody říci, že experiment Rychetského Ústavní…