„Zapojením do projektu může město získat personální kapacity v podobě pracovního úvazku na podporu přípravy a realizace těchto opatření, a to nejen na území města, ale i v rámci celého ORP po dobu deseti let, konkrétně od roku 2026 do roku 2035. Dále by město mělo možnost bezplatně využívat konzultace odborníků projektových partnerů. Přitom finanční spoluúčast města je symbolická, činí pouze 10 € ročně po dobu trvání projektu,“ vysvětluje jablonecká náměstkyně pro životní prostředí a strategii Lenka Opočenská.
Projekt ClimaLibre: Climate resilient Liberec region se zaměřuje na přípravu Libereckého kraje a jeho obyvatel na dopady klimatické změny, jako jsou dlouhodobé sucho, povodně, extrémní teploty a další mimořádné výkyvy počasí. „Klíčovým přínosem projektu bude vytvoření dynamického modelu vodního režimu pro celý kraj a koordinace adaptačních a protipovodňových opatření v krajině,“ doplňuje Opočenská.
Předpokládaný rozpočet projektu LIFE na deset let činí přibližně 350 milionů Kč, s cílem aktivovat dalších 3,5 miliardy Kč z různých zdrojů financování. V rámci projektu vznikne tým 25 odborníků, kteří se budou podílet na jeho realizaci. Statutární město Jablonec nad Nisou získá jako partner plně hrazený pracovní úvazek projektového koordinátora, který se bude věnovat realizaci těchto opatření.
„Projekt je nyní ve fázi přípravy návrhu, který bude podán na začátku září 2024. Pokud postoupí do dalšího kola, bude se koncept dále zpřesňovat s plánovaným termínem odevzdání finální žádosti v březnu 2025,“ uzavírá Lenka Opočenská.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV