Nejvyšší meziroční nárůst cen plynu a elektřiny z celé Evropské unie byl v České republice. Podle dat Eurostatu je naše země v čele tohoto žebříčku, cena plynu vzrostla o neuvěřitelných 231 procent.
Rozdíly v nárůstu cen proti našim sousedům jsou drastické. V Polsku meziročně ceny plynu vzrostly o 21 procent, na Slovensku bylo tempo ještě nižší, šlo o 18 procent.
Premiér Fiala s tím ovšem nesouhlasí a tvrdí, že se evropští statistici spletli. „Kdo dělá chybu, musí být odhalen. Pozvu si zástupce energofirem, ale i orgánů, které se podílejí na statistických číslech, a budeme se bavit o tom, proč ta čísla neodpovídají realitě,“ řekl podle médií předseda vlády s tím, že Eurostat mate veřejnost.
Útok na evropské statistiky důrazně kritizoval ekonom Lukáš Kovanda. Podle jeho slov zpochybňování statistických dat ze strany vládních politiků nahrává dezinformační scéně.
„Politici totiž zpochybněním evidentně bez hlubší znalosti věci nahlodávají důvěru veřejnosti ve stát a jeho úřady i její důvěru v EU. Je možné, že se statistici dopustili nějakého metodického přehmatu, ale spíše jen v rozsahu ‚statistické chyby‘. Těžko si lze představit přehmat, jenž by je dovedl k desetinásobnému nadhodnocení růstu cen v ČR v porovnání s dalšími zeměmi středoevropského regionu. Politici by tedy měli vynechat silné výrazy typu toho, že statistici ‚matou‘ veřejnost. Nejprve je třeba se důkladně seznámit s použitou metodikou a tu pak případně třeba i kritizovat – ovšem již se znalostí věci. Nynější zbrklé zpochybnění statistických dat se tak brzy obrátí proti politikům samotným,“ napsal Kovanda na svém twitterovém profilu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka