Jan Vávra: Pecina hraje o vliv na policii

10.12.2013 20:20 | Zprávy

Již od revolučních dob se naší politickou scénou jako červená nit vine urputná snaha kontrolovat ministerstvo vnitra a policii. Bohužel některé policejní útvary i někteří policisté šli této politické objednávce vstříc a čile s výsledky své práce obchodovali. Novou kvalitu vnesl do těchto obchodů Vít Bárta, který – jako správný mafián – na použití odposlechů a kompromitující materiálů postavil svoji strategii získání politického vlivu.

Jan Vávra: Pecina hraje o vliv na policii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Pecina

Podařilo se mu dostat pod kontrolu ministerstvo vnitra a následně i policii, když ve velice podivném výběrovém řízení instaloval na místo policejního prezidenta svého člověka, plukovníka Lesyyho.  

Naštěstí si po nějaké době ODS a TOP 09 uvědomily nebezpečí, pramenící z Víta Bárty. Jedním z mála – možná jediným - kladným počinem Nečasovy vlády pak bylo to, že nakonec nechala obsadit vnitro, policii a státní zastupitelství kvalitnějšími lidmi a nechala policii a státní zástupce pracovat. Zásluhou Jana Kubiceho bylo zrušeno nařízení Ivana Langera, že policisté musí hlásit nahoru všechny případy, které se týkají politiků a výše postavených lidí.  

Kubice se také dlouho pokoušel odvolat jinak téměř neodvolatelného policejního prezidenta, což se mu nakonec poněkud děravou – jak se nyní ukázalo – právní konstrukcí podařilo. Lessy se ovšem bránil a soudy mu daly za pravdu. Je těžko určit, kdo měl v tomto sporu pravdu. Nejasné právní situace využil nový – byť poněkud rychlokvašený - odborník na bezpečnostní otázky Pecina, který se rozhodl neakceptovat stanovisko své poradní komise a zahájil okamžitě tažení na odstranění stávajícího policejního prezidenta. Použil k tomu posudek Ústavu státu a práva Akademie věd, kteroužto instituci používají politici vždy, když potřebují zdůvodnit nezdůvodnitelné. Zajímavé je, že současně požadoval, aby policejní prezident provedl personální změny v klíčových útvarech.  

Z toho, že náš nejvyšší odborník Miloš Zeman vyjádřil opačný názor a vyzval svého ministra v demisi ke zdrženlivosti, lze usuzovat, že Martin Pecina hraje vlastní hru, jejíž cílem je zřejmě dosazení vlastních lidí na klíčová místa v policii a tím pádem udržení vlivu i poté, kdy se tato vláda odborníků konečně poroučí. Pokud bude Lessy vládou instalován do pozice policejního prezidenta, bude velice obtížně odvolatelný. Vít Bárta, se kterým má podle informací z tisku Martin Pecina velmi dobré vztahy, si může jen mnout ruce. Staré pořádky se zase vrátí.  

Jinou věcí je, že Českou republiku posunují tyto hrátky o kontrolu nad policií hodně daleko od civilizovaného světa, kam sebe tak rádi sami zařazujeme.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Proč nemáme referendum?

Paní Válková, rád bych znal váš názor na to, proč si myslíte, že neprošel váš návrh na uzákonění referenda, když je zakotveno i v ústavě a taky by mě zajímalo, proč jste zákon nepřijali, když jste byly ve vládě vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Jak mě navštívil hacker

12:16 Zdeněk Jemelík: Jak mě navštívil hacker

Každého autora potěší, když někdo jeho článek pochválí. Mé články ale často čtenáře štvou.